Amerykański pisarz powieści kryminalnych powraca. Harlan Coben zadebiutował na literackim rynku ponad 25 lat temu, jednak do dzisiaj jego książki cieszą się niemalejącym zainteresowaniem – nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Tym razem prezentuje literacki thiller z precyzyjnie skrojoną fabułą, który przykuwa od pierwszych stron, choć zdecydowanie nie należy do najlepszych pozycji tego gatunku. O krok za daleko zaskakuje rzadko spotykanym u Cobena miksem gatunkowym oraz wyraźnym skupieniem się na wątku rodzinnym.

Zaskakująca i trzymająca w napięciu historia

Książki Harlana Cobena kojarzą się główne z przystępnym i rozrywkowym stylem, który ułatwia zagłębienie się w fabule oraz kultowym już cyklu o Myronie Bolitarze. Pisarz zresztą nie ma ambicji artystycznych, do czego szczerze się przyznaje, ale świetnie sprawdza się jako twórca porywających kryminałów, powieści sensacyjnych oraz thillerów. Sam Netflix, z racji na wysoką popularność jego dzieł, zdecydował się na podpisanie z pisarzem umowy na ekranizację aż 16 powieści jego autorstwa. O krok za daleko nie odbiega stylistycznie i treściowo od poprzednich historii Cobena, co z pewnością zadowoli miłośników jego stylu. Jest to również powieść, która nie jest powiązana z żadną z większych serii autora i stanowi całkowicie odrębną całość.

Mieszanka gatunkowa


O krok za daleko zaczyna się od…zaginięcia pewnej dziewczyny. Śladem młodej studentki rusza jej ojciec, który po drodze zmuszony będzie rozwikłać tajemnice związane z podejrzanymi zgonami, które mogą mieć coś wspólnego z zaginięciem jego córki. Harlan Coben korzysta tutaj z tradycyjnych elementów powieści tego typu: w fabule mamy niebezpieczną sektę religijną, gangi narkotykowe czy nawet wątek handlu dziećmi. Jednocześnie mnogość wątków nie przytłacza tak bardzo, jak mogłoby się wydawać i cała historia jest łatwa do odczytania. Co zaskakujące, w O krok za daleko dużo jest treści poświęconych dramatowi rodzinnemu, który jest skutkiem początkowych wydarzeń w książce. Nadal jednak najważniejsze są w historii wartkie dialogi, pędząca naprzód akcja oraz brak nudy, na którą czytelnik nie może narzekać. Jedna z lepszych pozycji książkowych, w kategorii szybkiej, a przy tym porywającej rozrywki.

W skrócie, O krok za daleko to:

  • szybka i gnająca do przodu narracja
  • skupienie się na wątkach psychologicznych postaci oraz dramacie rodzinnym głównego bohatera
  • tajemnica i klasyczne kryminalne elementy fabularne
  • zaskakujące zakończenie
  • prosty język i brak skomplikowania
  • przystępna historia, która angażuje oraz wciąga czytelnika na dłużej
  • lektura stricte rozrywkowa.
Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com